Cijepljenje ili imunizacija je postupak kojim se u organizam unosi oslabljeni uzročnik ili dijelovi uzročnika za točno određenu zaraznu bolest ( protiv koje se cijepimo ) da bi se čovjekov organizam potaknulo na stvaranje protutijela. Cijepljenjem zapravo potičemo aktivni imunitet.
Cijepljenje ima dugu povijest, a prvi oblici cijepljenja potječu još iz 7. st gdje su budisti u Indiji pili zmijski otrov kako bi postigli imunitet na određeni toksoid. Moderna vaksikologija počinje se razvijati u 20. stoljeću, te se primjenjuju živa ( protiv tuberkuloze, varicela, rubeole, rotavirusa) i mrtva cjepiva( protiv poliomijelitisa, hepatitisa A…).
Cijepljenje može biti obavezno i dobrovoljno.
Obavezno cijepljenje provodi se prema kalendaru cijepljenja, započinje već u najranijoj dobi i besplatno je. Cijepljenje se provodi i u školskom razdoblju, a prema trenutnom kalendaru cijepljenja, djece se docjepljuj u 1. razredu osnovne škole protiv poliomijelitisa iliti dječje paralize te protiv ospica, zaušnjaka i rubeole, U 8. razredu provodi se cijepljenje protiv difterije, tetanusa i poliomijelitisa.
Cijepljenja izvan Programa obaveznog cijepljenja , koja može preporučiti pedijatar ili specijalist školske medicine jesu cijepljenje protiv HPV – a , gripe, vodenih kozica, rota virusnih infekcija, krpeljnog meningoencefalitisa i hepatitisa A. Neobavezna cijepljenja provode pedijatri, nadležna Epidemiološka služba te liječnici školske medicine ( HPV).
Dragi roditelji!!
Cijepljenjem se ljude štiti od ozbiljnih i po život opasnih zaraznih bolesti. U prošlosti je mnogo ljudi umiralo od bolesti koje se danas mogu spriječiti cijepljenjem. Bolesti i komplikacije koje su nekada bile česte, sada su postale rijetke ili su čak potpuno nestale zahvaljujući raširenosti cijepljenja.
Cijepljenje pomaže spriječiti širenje bolesti u zajednicama. Ako je procijepljen visok postotak populacije, otežano je širenje zaraznih bolesti.
Imajte na umu da cijepljenjem štitite svoje dijete, sebe i širu zajednicu!
Cijepljenjem protiv HPV -a „ danas „ za bolje zdravlje „ sutra“
Cijepljenje protiv HPV -a provodi se kako bi se spriječio nastanak raka i prekanceroznih promjena vrata maternice.
Humani papiloma virusi (HPV) prenose se spolnim putem i česti su kod mladih ljudi. Postoje različiti visokorizični tipovi HPV-a koji mogu uzrokovati prekancerozu i rak vrata maternice. HPV 16 i 18 su najvažniji visokorizični tipovi jer uzrokuju oko 70% raka vrata maternice diljem svijeta.
Cijepljenje protiv HPV – a 2015. godine je uvedeno u redovni Provedbeni program cijepljenja u Republici Hrvatskoj, kao preporučeno i besplatno cjepivo za djevojčice i dječake. Preventivnim cijepljenjem potiče se proizvodnja protutijela koja štite od budućih HPV infekcija te se samim tipe i umanjuje mogućnost nastanka raka vrata maternice ili prekanceroznih promjena.
Rutinsko cijepljenje protiv HPV-a preporučuje se za dječake i djevojčice najčešće u dobi od 9 do 15 godina ( od 5. – 8. razreda) i vrši se 9-valentnim cjepivom Gardasil 9. Učenici i učenice koji su prvu dozu cjepiva dobili prije navršene petnaeste godine primaju dva cjepiva u razmaku od šest mjeseci. Učenici i učenice koji se počinju cijepiti nakon petnaestog rođendana cijepe se s tri doze cjepiva s razmakom od dva mjeseca između prve i druge doze, te četiri mjeseca između druge i treće doze.
Roditelji se o cijepljenju obavještavaju putem informativnih letaka koje se učenicima podijele u školi. Na poleđini letka nalazi se obrazac u kojeg roditelji upisuju da li se slažu ili ne, da se njihovo dijete cijepi.
Više informacija o cijepljenju učenica i učenika osnovnih i srednjih škola Varaždinske županije možete dobiti kod nadležnih liječnika školske medicine , a za sve ostale djevojke i žene informacije o cijepljenju možete dobiti u Epidemiološkoj službi Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije.